Tymczasowy rozejm w wojnie celnej – geopolityka dyktuje stawki frachtowe

  • 08.07.2025
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Transport morski odpowiada za ponad 90% światowego handlu. Żegluga jest ściśle powiązana z sytuacją geopolityczną na świecie, której jednym z głównych motorów napędowych jest obecnie nieprzewidywalna polityka celna Stanów Zjednoczonych.

report image
Dlatego każde zakłócenie na morskich szlakach handlowych przekłada się bezpośrednio na całą globalną gospodarkę, nie ograniczając się jedynie do danego obszaru. Wojna celna, rozgrywająca się między USA a Chinami, ma także wpływ na transport morski z Państwa Środka do Europy. W jaki sposób?

Wysokie cła nakładane przez Stany Zjednoczone na Chiny spowodowały wyraźny spadek liczby rezerwacji na trasie transpacyficznej, prowadząc do efektu tzw. „blank sailings”, czyli anulowania poszczególnych rejsów z powodu niewystarczającego popytu, co finalnie przełożyło się na zmniejszenie przestrzeni ładunkowej i wzrost stawek. W połowie maja amerykańska administracja podjęła jednak decyzję o tymczasowym obniżeniu ceł. To spowodowało wzrost liczby rezerwacji przestrzeni kontenerowych na statkach o ponad 100% z tygodnia na tydzień. Obecnie relacje handlowe obydwu państw zdają się normować, za sprawą niedawnych rozmów między Donaldem Trumpem a Xi Jinpingiem w Londynie, podczas których przywódcy doszli do porozumienia, ustalając zredukowane stawki celne. Wpływ na to miały na pewno wyroki amerykańskich sądów, które w ostatnim czasie uznały niektóre z nałożonych przez prezydenta USA ceł za niezgodne z prawem. Dziś jednak trudno przewidywać, jak długo utrzyma się taki stan gry.

Z doświadczenia wiemy, że istnieje silna korelacja pomiędzy tym, co dzieje się na linii Chiny-USA, a skutkami dla handlu chińsko-europejskiego. To dramatyczne zmniejszenie, a następnie gwałtowny wzrost przepływów handlowych między dwoma największymi gospodarkami świata tworzy znaczące wahania w dostępności mocy przewozowych i ma bezpośrednie przełożenie także na inne kierunki handlowe. Gdy w wyniku napięć celnych wolne moce przewozowe nie mogą być wykorzystane na rynku chińsko-amerykańskim, są przekierowywane na inne trasy, w tym właśnie połączenia z Europą. Zjawisko to wywiera rosnącą presję na obniżenie stawek frachtowych na trasie do Europy Zachodniej, co wpływa również na polskich klientów.

W nadchodzących tygodniach możemy jeszcze spodziewać się kongestii portowej w Chinach z powodu zwiększonego wolumenu transportowanych do USA towarów. W kontekście wspomnianych wcześniej porozumień oczekuje się jednak stopniowej stabilizacji na linii chińsko-amerykańskiej oraz unormowania poziomu stawek. Mimo wszystko nadal należy trzymać rękę na pulsie i bacznie obserwować sytuację – wielu analityków pozostaje sceptycznych wobec rzeczywistej wartości ustaleń z Londynu, uznając je jedynie za tymczasowy polityczny gest.

Sprawdź cały materiał oraz nagranie wideo (w jęz. angielskim). 
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Webinar: Podatki w energetyce – najważniejsze trendy i wyzwania | 15 lipca 2025 r., godz. 10:00-12:00

  • 09.07.2025

Zapraszamy na bezpłatny webinar, w czasie którego eksperci CRIDO przedstawią szeroki zakres kwestii podatkowych dotyczących branży energetycznej: od podatku od nieruchomości i cen transferowych, poprzez KSeF i VAT, a na dotacjach i ulgach podatkowych kończąc.

KSeF Forum CRIDO | 16 lipca 2025 w godzinach 10:00-16:00

  • 09.07.2025

Zapraszamy na całodniowe, bezpłatne wydarzenie „KSeF Forum” organizowane przez wiodącą polską firmę doradczą CRIDO, które będzie poświęcone omówieniu aspektów związanych z wejściem w życie Krajowego Systemu e-Faktur. Nowe obowiązki w zakresie fakturowania to wyzwanie, które dotyczy nas wszystkich. Kluczowe jest, aby wiedzieć, jak KSeF wpłynie na nasz biznes oraz jak przygotować się do zmian.

Logistyka kluczem do rozwoju biznesu w Czechach

  • 03.07.2025

Czechy od dawna przyciągają inwestorów – znajdują się w samym sercu Europy, mają dobrze rozwiniętą infrastrukturę, stabilną gospodarkę i usługi wspierające biznes. Według danych CzechInvest, łączna wartość projektów inwestycyjnych w 2024 roku osiągnęła niemal 60 miliardów CZK (ok. 2,39 miliarda EUR), co jest najwyższym wynikiem od 2017 roku.

Debiut Arlen na GPW z kompleksowym wsparciem prawnym DZP

  • 02.07.2025

Eksperci DZP doradzali Arlen w procesie wejścia na GPW, od due diligence po sporządzenie prospektu i doradztwo regulacyjne.