Badanie ogólnoeuropejskie: Jak Private Equity wpływa na wyniki swojego portfela w Europie Zachodniej i Europie Środkowo-Wschodniej?

  • 12.04.2024
  • Mazars Polska sp. z o. o.
  • ul. Piękna 18
  • 00-549 Warszawa
  • PL
Szczegóły

MAZARS, międzynarodowa firma audytorska, podatkowa i doradcza, opublikowała badanie dotyczące funduszy private equity (PE) w Europie, koncentrując się na Europie Zachodniej oraz Środkowo-Wschodniej (CEE). Pozyskiwanie danych odbywało się metodą ilościową za pomocą kwestionariuszy online, oraz jakościową w formie wywiadów. W badaniu online uczestniczyło 141 funduszy PE, z czego 20 z regionu CEE, natomiast wywiady zostały przeprowadzone z 43 podmiotami z Europy, z czego 10 z regionu CEE.

Badanie analizuje w jaki sposób fundusze private equity mają wpływ na wyniki swoich inwestycji (niezależnie od mierników sukcesu, takich jak np. mnożnik EBITDA, wewnętrzna stopa zwrotu IRR...), a także obejmuje porównanie między Europą Zachodnią a Środkowo-Wschodnią.

Na poziomie ogólnoeuropejskim 25% funduszy PE w dalszym ciągu uważa, że ich wyniki inwestycyjne mogą ulec poprawie, przy czym satysfakcja większości i aktywnych PE w porównaniu z akcjonariuszami mniejszościowymi wzrosła o 10%.

Podczas gdy większość PE uważa nadzór operacyjny za główny czynnik poprawy poziomu wydajności inwestycji, trzy typy PE, w podziale na zaangażowanie w działalność operacyjną, przodują: firmy tradycyjne, firmy zaangażowane pośrednio oraz firmy, które są zaangażowane bezpośrednio.

Region CEE staje się coraz bardziej atrakcyjny, z rosnącym potencjałem dla funduszy PE, wzorem Europy Zachodniej.

Średnia liczba podmiotów będących w posiadaniu funduszy PE jest nieco niższa w Europie Środkowo-Wschodniej w porównaniu do Europy Zachodniej.
• Wzrost wartości kapitału i wykup kredytowany typu LBO stanowią 82% rodzajów inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej (w porównaniu z 64% w Europie Zachodniej).
• Patrząc na przyczyny słabych wyników spółek portfelowych, można zauważyć, że są one mniej więcej takie same w Europie Środkowo-Wschodniej i Europie Zachodniej, biorąc pod uwagę ewolucję rynku, złożoność operacji i konkurencję.
• Czynnik ludzki wydaje się bardziej wrażliwy w Europie Środkowo-Wschodniej w kwestii poprawy wyników inwestycji, przy wyraźniejszej potrzebie przeprowadzenia dodatkowej lub ukierunkowanej analizy due diligence HR i operacyjnej.
• Średni IRR przy wyjściu z inwestycji jest generalnie wyższy w Europie Zachodniej niż w Europie Środkowo-Wschodniej.
• Więcej firm z Europy Zachodniej uważa, że EBITDA przy wyjściu jest powyżej ich oczekiwań po 5-7 latach i po 7 latach.

Aby dowiedzieć się więcej, pobierz bezpłatny ogólnoeuropejski kwestionariusz PE z ujęciem perspektywy Europy Środkowo-Wschodniej, przeprowadzony przy wsparciu Arx Corporate Finance i instytutu badawczego CSA 0 Jak Private Equity wpływa na wyniki swojego portfela w Europie Zachodniej i Europie Środkowo-Wschodniej?

Kwestionariusz można pobrać pod adresem: link do publikacji

Aby uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt:
Joanna Ignaczak
Head of Marketing & Communications Mazars
+48 728 834 776 joanna.ignaczak@mazars.pl
  • Mazars Polska sp. z o. o.
  • ul. Piękna 18
  • 00-549 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Polska – wszystkie gwizdki gotowe!

  • 29.04.2024

Polska jest bliska przyjęcia przepisów o ochronie sygnalistów, czyli implementacji dyrektywy (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Projekt ustawy o ochronie sygnalistów wpłynął do Sejmu 17 kwietnia 2024 roku. Oczekuje się, że zostanie on uchwalony bardzo szybko, ze względu na już ponad dwu letnie opóźnienie Polski w stosunku do terminu wdrożenia wspomnianej dyrektywy (UE) 2019/1937.

Kuehne+Nagel rozwija logistykę części zamiennych dla przemysłu motoryzacyjnego

  • 26.04.2024

Jako jeden z liderów logistyki dla branży motoryzacyjnej, Kuehne+Nagel zarządza obecnie centrum logistycznym części zamiennych o powierzchni 170 000 mkw. w Wallersdorf w Niemczech.

Wyniki finansowe Grupy Kuehne+Nagel za pierwszy kwartał 2024 roku: spadek zysków i intensyfikacja kosztów

  • 24.04.2024

Początek roku obrotowego 2024 charakteryzował się nieznaczną poprawą popytu na usługi transportowe w logistyce morskiej i lotniczej. Obroty netto Grupy Kuehne+Nagel w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosły 5,5 mld CHF, przy EBIT w wysokości 376 mln CHF i zysku przed opodatkowaniem w wysokości 278 mln CHF.

Inwestowanie w Polsce 2024: bezpłatny e-book o przepisach podatkowych i prawnych

  • 16.04.2024

Każdego roku getsix® opracowuje dla Państwa broszurę, która jest kompilacją aktualnych zagadnień podatkowych i prawnych. Poruszamy w niej najważniejsze zmiany i tematy, które kształtują Państwa bezpośrednie otoczenie biznesowe i mają realny wpływ na rozpoczęcie i prowadzenie działalności w Polsce. Korzystanie ze strategicznych z punktu widzenia przedsiębiorstwa informacji, systematyzuje i ułatwia przystępny format e-booka.