SUUS kontynuuje rozwój na Podlasiu. Operator otworzył skład celny i magazyn czasowego składowania

  • 10.04.2024
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Rohlig SUUS Logistics uruchomił skład celny oraz magazyn czasowego składowania w oddziale w Choroszczy k. Białegostoku. Nowa inwestycja znacznie zwiększa kompetencje operatora w obsłudze logistycznej towarów importowych i eksportowych firm z Podlasia, a także z krajów bałtyckich. Pozwala m.in. na efektywne zarządzanie zapasami czy odroczenie zapłaty ceł i podatków do momentu wejścia produktów na rynek.

report image
Nowe rozwiązania, o sumarycznej powierzchni ok. 3 tys. mkw., są częścią otwartego w styczniu 2023 r. nowoczesnego centrum logistycznego. Obecnie jest to jedyny obiekt w regionie, który – także dzięki systemom regałowym wysokiego składowania – pozwala zarówno na przechowywanie, jak i na obsługę celną towarów wielkogabarytowych. Poza wspomnianą lokalizacją największy polski operator posiada drugi oddział w województwie. W Białymstoku znajduje się magazyn logistyczny oraz terminal cross-dock. Zlokalizowana jest tam także agencja celna wraz z kolejnym magazynem czasowego składowania. W sumie na Podlasiu SUUS zarządza powierzchnią operacyjną 7,3 tys. mkw.

– Jesteśmy obecni na Podlasiu już 14 lat i z roku na rok widzimy, jak firmy w tym regionie rozwijają się, nie tylko na rynku lokalnym, ale także za granicą. M.in. importują surowce czy fabrykaty do produkcji oraz towary gotowe do dystrybucji z Chin czy Indii. Jednym z fundamentów rozwoju biznesu w skali globalnej jest kompleksowe wsparcie logistyczne, w tym obsługa celna
 – tłumaczy Krzysztof Gąsiewski, Regional Director w Rohlig SUUS Logistics. – Dzięki odpowiedniej lokalizacji i rozwiniętej infrastrukturze transportowej, takiej jak droga Via Carpatia, Białystok stanowi doskonałą bramę logistyczną do Litwy, Łotwy czy Estonii. W SUUSie zapewniamy stałe połączenia w drobnicowym transporcie drogowym z białostockiego oddziału na tym kierunku. Dlatego nasza nowa inwestycja to także odpowiedź na zapotrzebowanie firm działających na rynkach krajów bałtyckich, które importują i eksportują towary poprzez Polskę dodaje.

Skład celny oraz magazyn czasowego składowania stanowią uzupełnienie kompleksowej oferty logistycznej SUUSa na Podlasiu. W regionie operator oferuje także magazynowanie, przeładunki, kompletację, dekonsolidację kontenerów morskich i kolejowych, obsługę e-commerce oraz szeroki zakres usług dodanych, np. banderolowanie, tworzenie zestawów promocyjnych czy etykietowanie. Zapewnia również dystrybucję towarów na rynku polskim i do wspomnianych krajów bałtyckich.

Korzyści z nowych rozwiązań celnych na Podlasiu
W składzie celnym towary mogą być przechowywane bezterminowo. Pozwala to naszym klientom na efektywne zarządzanie stanem magazynowym, a także płynnością finansową, m.in. poprzez odroczenie płatności ceł czy podatków akcyzowego i VAT, do momentu wprowadzenia produktów do obrotu. Co więcej, w składzie celnym możemy uzupełnić towar o niezbędne na danym rynku oznaczenia czy instrukcje, a także wykonać szereg innych usług dodanych, np. oklejanie opakowań, banderolowanie i etykietowanie. Z kolei przechowywanie w magazynie czasowego składowania jest ograniczone czasowo i nie pozwala na dokonywanie żadnych zmian na produktach. Dlatego to rozwiązanie stosuje się najczęściej, gdy towar oczekuje na odprawę celną i wymaga uzupełnienia niezbędnych dokumentów – tłumaczy Mirosław Kłósek, Customs Product Director w Rohlig SUUS Logistics. Inwestycja na Podlasiu to 10. skład celny i 11. magazyn czasowego składowania SUUSa. Ponadto operator posiada 14 agencji celnych oraz ponad 60 miejsc uznanych.
  • Rohlig SUUS Logistics
  • ul. Równoległa 4A
  • 02-235 Warszawa
  • PL

Pozostałe notatki

Polska – wszystkie gwizdki gotowe!

  • 29.04.2024

Polska jest bliska przyjęcia przepisów o ochronie sygnalistów, czyli implementacji dyrektywy (UE) 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii. Projekt ustawy o ochronie sygnalistów wpłynął do Sejmu 17 kwietnia 2024 roku. Oczekuje się, że zostanie on uchwalony bardzo szybko, ze względu na już ponad dwu letnie opóźnienie Polski w stosunku do terminu wdrożenia wspomnianej dyrektywy (UE) 2019/1937.

Kuehne+Nagel rozwija logistykę części zamiennych dla przemysłu motoryzacyjnego

  • 26.04.2024

Jako jeden z liderów logistyki dla branży motoryzacyjnej, Kuehne+Nagel zarządza obecnie centrum logistycznym części zamiennych o powierzchni 170 000 mkw. w Wallersdorf w Niemczech.

Wyniki finansowe Grupy Kuehne+Nagel za pierwszy kwartał 2024 roku: spadek zysków i intensyfikacja kosztów

  • 24.04.2024

Początek roku obrotowego 2024 charakteryzował się nieznaczną poprawą popytu na usługi transportowe w logistyce morskiej i lotniczej. Obroty netto Grupy Kuehne+Nagel w pierwszym kwartale 2024 r. wyniosły 5,5 mld CHF, przy EBIT w wysokości 376 mln CHF i zysku przed opodatkowaniem w wysokości 278 mln CHF.

Inwestowanie w Polsce 2024: bezpłatny e-book o przepisach podatkowych i prawnych

  • 16.04.2024

Każdego roku getsix® opracowuje dla Państwa broszurę, która jest kompilacją aktualnych zagadnień podatkowych i prawnych. Poruszamy w niej najważniejsze zmiany i tematy, które kształtują Państwa bezpośrednie otoczenie biznesowe i mają realny wpływ na rozpoczęcie i prowadzenie działalności w Polsce. Korzystanie ze strategicznych z punktu widzenia przedsiębiorstwa informacji, systematyzuje i ułatwia przystępny format e-booka.